Android Market (Google Play Store) veya Apple Store'dan uygulamamızı indirebilirsiniz.

‘SOFRA’YI KURAN ADAM TOKAT’TA

Yükleniyor... Sayfanın yüklenmesi bağlantı hızınıza göre değişecektir.

 

‘SOFRA’YI KURAN ADAM TOKAT’TA

Haberler


Londra merkezli dünyaca ünlü Sofra ve Özer restoranlarının kurucusu Tokatlı işadamı Hüseyin Özer, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nu ziyaret etti.

Doğan Haber Ajansı Londra Muhabiri Aynur Tattersall ile birlikte Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu'nu ziyaret eden Hüseyin Özer, Tokat'a büyük bir özlem duyduğunu söyledi.
Küçük yaşlarda Reşadiye’den Ankara ve İstanbul’a, 20 yaşında ise İngiltere’ye giderek, yıllarca tuvaletlerde yatıp bulaşıkçılık yapan Hüseyin Özer, şimdilerde dünyanın en ünlü restoran zincirlerinden Sofra’nın sahibi konumunda. Yıllarca verdiği mücadele ile bugünlere ulaştığını ifade eden Özer, Tokat Belediyesi ziyaretinde de Başkan Eroğlu’na samimi açıklamalarda bulundu.

Türk kültürünü koruduğunu ve inancını asla yitirmediğini belirten Özer, “Yurtdışında çok kötü şeyler oluyor ama biz de Türklüğü, Türk mutfağını, kültürünü, insanlığını yansıtıyoruz. İngilizler çok dürüst insanlar, bizler de dürüst insanlarız ve kolay anlaşıyoruz. Lordlar, leydiler benim arkadaşlarım ve onlarla dostluğum bana çok şey kattı. Şuan Tokat’a getirmiş olsam çok şaşıracaklardı heralde. “Genç başkana bak, ne kadar yakışıklı” şeklinde tepki vereceklerdir emin olun. Ben de yaşlı birini beklerken sizinle karşılaştım ve çok hoşnut oldum. İngilizler çok rahat düşüncelerini ifade ediyorlar, şakalar, espriler yapıyorlar. Biz de oralarda Türk kültürünü yansıtma gayretindeyiz. Dünyadaki en büyük misafirperver toplum, Türklerdir. Bir sıkıntı var sadece; mesela Türkler bizim mesleği yapmaya kalkınca Fransız usulüne girişiyorlar hemen. Halbuki Türk bu işi, Türk usulü yapmalı. Biz bizim usulümüzle servis yapıyoruz, candan yapıyoruz bu işi. Sizlerde Tokat’ta kültürü muhafaza ederek, önemli şeyler ortaya çıkaracaksınızdır. Bana bir görev düşüyorsa, Tokat’a canım feda!” dedi.

“RESTORANLARIM OKUL GİBİ İŞLEYECEK”
İstanbul’da da bir restoran açmak üzere olduklarının altını çizen Özer, konuşmasını şöyle tamamladı; “Çok şık bir restoran açacağız. İngiliz dekoru ve işletme sistemi olacak ve Türk yemeği satacak. İngiliz kültürünü Türkiye’ye getireceğim. Yirmi senem Türkiye’de geçti. Biraz çobanlık, biraz da bulaşıkçılık yaptım. Diğer 40 yılım ise İngiltere’de geçti. İngiltere’de ki sistemi ülkemize getireceğim. Türkiye’den Türk yemeklerini dünyaya tanıtmak ve yaymak istiyorum. Burası bir okul gibi hizmet verecek ve aynı zamanda birçok kişi yetişecek. Burada Türk yemeğini yapmayı öğreteceğiz ve dünyaya Türk yemeğini tanıtacağız.” 

Ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu ve ders alınacak bir hayatı ve başarı öyküsü ile Hüseyin Özer'in gerçek bir örnek olduğunu vurgulayan Başkan Eroğlu ise şöyle konuştu; "Çok mütevazi biri karşımızda şuan. Başarısının altında yatanda, mütevazi olması, işini sevmesi, insanları kucaklaması diye düşünüyorum. Marka olmak, ülkemizi dışarıda temsil etmek böyle bir şey olsa gerek.  
Turistleri Tokat’ın tarihi evlerini, konaklarını, sokaklarını, yemeklerini tadabilmeleri, keşfedebilmeleri için getirmemiz lazım. Yalın bir turizm süreklilik oluşturmaz. Hangi işi yaparsanız yapın insan önce kendi olmalı, dürüst olmalı ve insanları memnun etmeyi esas almalı. Hemen para kazanalım diye, kaliteden, dürüstlükten ödün vermemeliyiz. Örfümüz geleneğimizde buna müsaade etmiyor. 40 yıldır İngiltere’de belli seviyeleri yakalamasına rağmen Hüseyin Bey’in doğduğu topraklara gelip, “Ben buraların evladıyım, ben Tokatlı’yım” diyorsa, hasretliğini ortaya koyuyor, bağını koparmıyorsa bu da çok önemli. Gençlerimize çok iyi örnek olacak bir kişilik kendisi. Hem işini iyi yapan, hem dürüst, hem başarılı, hem de vatanına örfüne bağlı birisi. Bir şekilde birikimlerinizi de insanlarımıza aktarmanız gerektiğini düşünüyorum. Tecrübeleriniz birileri için ışık tutacaktır” diye konuştu.

Haber Fotoğrafları

Fotoğrafları İndir