Android Market (Google Play Store) veya Apple Store'dan uygulamamızı indirebilirsiniz.

TOKAT, SAVAŞA GİDEN DERVİŞLERİNİ DE UNUTMADI

Yükleniyor... Sayfanın yüklenmesi bağlantı hızınıza göre değişecektir.

 

TOKAT, SAVAŞA GİDEN DERVİŞLERİNİ DE UNUTMADI

Haberler


14 Ocak 1915’te 1. Dünya Savaşı Kanal Harekatına katılmak üzere, Tokat’tan Halep’e gönüllü giden Tokat Mevlevihanesi Dervişleri, düzenlenen programla anıldı.

Belediye Başkan Vekili Altan Çelik’in yanı sıra, Vali Cevdet Can ve Vakıflar Bölge Müdürü İsmail Aktaş, Belediye Meclis Üyesi Hasan Erdem, Mevlevihane Müdürü Ekrem Anaç ve bazı davetlilerin katıldığı programda GOÜ Tarih Bölümünden Prof. Dr. Mustafa Çolak tarafından tarihi olayın anlatımı yapıldı.

Prof. Dr. Mustafa Çolak, Osmanlı’nın özellikle son dönemlerinde cephelere gönderdiği gönüllü birliklerle büyük katkıları olan Tokat’ta, Mısır’ı işgal eden İngilizlere karşı hem savaşmak hem de bölgedeki Müslüman halkı harekete geçirmek için dergahlardan çok sayıda gönüllünün bölgeye gittiğini belirtti. Kendisi de Mevlevi dergahına tabi olan Sultan Mehmed Reşad’ın özellikle Mevlevi Alaylarının kurulmasında öncü olduğu ve Anadolu’da 50’nin üzerindeki Mevlevihane’den 1026 dervişin bölgedeki Müslümanları ayaklandırmak ve motive etmek için Halep ve Şam’a gönderildiğini belirten Çolak, “Birinci Dünya Savaşı'nda Şam'da bulunan 4'üncü ordu bünyesine Anadolu’nun farklı noktalarında bulunan Mevlevihanelerden şeyh ve müritler katıldı. Biz Birinci Dünya Savaşına girdiğimizde bütün Müslümanlar İngilizler'e, Fransızlar’a ve sömürge altındaki topraklara karşı savaşa davet edildiler. Bu Cihad-ı Ekber’e manevi bir destektir” dedi.

Mevlevi Alayının esas amacının ön saflarda savaşması değil, Müslümanları motive etmesi olduğunun altını çizen Çolak, “Mevlevilerden beklenen esas olarak Kur’an-ı Kerim ve sema gösterileriyle orduya manevi destek vermekti. Mehmed Reşad'ın bu çağrısına hemen hemen tüm Mevlevi dergahları da uydu. Nitekim Tokat'ta büyük bir törenle tam 100 yıl önce 31 şeyh ve müridi Hatuniye Camii önünde devlet erkanının ve büyük bir halk kitlesinin de katıldığı törenle   uğurlandılar ve önce Konya’ya gittiler. Burada diğer Mevlevihanelerden de gelen dervişlerle birleşip Halep ve Şam’a geçerek 4'üncü ordu bünyesine yerleştirildiler. Bunların çoğu 1917'ye kadar Şam'daki 4'üncü ordumuza moral desteği vermek üzere bölgede bulundular. Baktığımızda Tokat, gerek Balkan Savaşlarına, gerek Kafkas Cephesine de daha önce gönüllü askerler yollamış tarihi açıdan önemli rolü olan bir kent" diye konuştu. 

Programda 100 yıl önceki uğurlama töreninden çekilen fotoğraflar ve 14 Ocak 1915 baskı tarihli İkdam Gazetesinin konuyla ilgili haber küpürü de gösterildi. Çolak, savaş sonrası 31 şeyh ve müridin kaçının geri Tokat'a döndüğünü bilmediklerini belirtirken, Genel Kurmay ve Osmanlı Arşivlerinde Tokat Mevlevihanesi ile ilgili 4 binin üzerindeki kayıtın incelenmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Programın sonunda Tokat’ta görev yapan Halepli Yrd. Doç. Dr. Enes El Cahit Kuran-ı Kerim okurken, Doç. Dr. Hüseyin Çelik tarafından şehitlerin ruhuna dua edildi.

Öte yandan şehir dışında olduğu için programa katılamayan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ise twitter hesabından bir mesaj yayınlayarak, "14 Ocak 1915'te Tokat'tan Halep'e gönüllü giderek kahramanca savaşan Mevlevi Alayı'nı, 100.yılında rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.

Haber Fotoğrafları

Fotoğrafları İndir