Android Market (Google Play Store) veya Apple Store'dan uygulamamızı indirebilirsiniz.

DOĞANIN PİLİ BİTMESİN!

Yükleniyor... Sayfanın yüklenmesi bağlantı hızınıza göre değişecektir.

 

DOĞANIN PİLİ BİTMESİN!

Haberler


Tokat Belediyesi tarafından 26 Haziran Kültür Sarayı'nda 'Atık Pil Geri Dönüşüm Projesi' bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Başkan Yardımcıları Osman Altınordu, Selahattin Kelemci ve İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın da katıldığı programda Çevre Mühendisi Serap Seçkin İlter, atık pillerin çevreye verdiği zarar ve kampanyanın işleyişi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Başkan Eroğlu ise, "Temiz Şehir Tokat" sloganıyla hareket ettiklerinin altını çizerek, pillerin ihtiva ettiği kimyasalların toprağa büyük zarar verdiğini ve bu kirliliği en aza indirgemek için atık pil geri dönüşüm kutularını şehrin dört bir yanına yerleştireceklerini söyledi.  

Atık pillerin çevre ve insan sağlığına verdiği zararı önlemek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tek kuruluş olan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçılar Derneği (TAP)  ile atık pillerin toplanması, taşınması ve bertarafı konusunda işbirliği protokolü imzaladıklarına değinen Başkan Eroğlu, “Bilindiği gibi kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren piller, cep telefonundan saate, oyuncaktan kameraya, kumandaya kadar pek çok kullanım alanına sahiptir. Yaşamımızı kolaylaştıran piller kullanım ömrü dolduktan sonra ise atık haline gelmektedir. Atık haline gelen pillerin düzensiz bir şekilde doğaya bırakılmasıyla da zamanla dış kapları delinmekte, içerisindeki zehirli metaller (civa, kurşun, çinko, mangan, demir, lityum, nikel, kobalt gibi ) çevreyi kirletmekte ve doğal hayatı olumsuz yönde etkilemektedir.   

Bu anlamda projeye destek olmak için atık piller kesinlikle evsel atıklarla karıştırmamalı, ateşe veya çöpe atılmamalıyız. Mutlaka naylon torba, karton kutu ya da kavanozlarda biriktirerek, süpermarketlerde, okullarda, muhtarlıklarda, belediyemizin belirlediği toplama merkezlerinde bulunan atık pil kutularına atabilir veya pilimizi satın aldığımız satış noktasına geri götürebilirsiniz. 

Atık pillerin çevreye zarar vermeden toplanması için ilk önce eğiticilerin bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğini düşünerek, Belediyemiz ve TAP Derneği ile ortaklaşa 02 Aralık 2014 Günü Atık pillerin zararları konusunda eğitimcilerimizin katılacağı “Eğitici Eğitimi” seminerini düzenleyeceğiz.

Atık pillerin toplanması projesi kapsamında ilk defa hayata geçireceğimiz bu çalışmada “Okullarda Ödüllü Atık Pil Toplama Kampanya”sıdır. 2014-2015 Eğitim Öğretim döneminde İl genelindeki okul öncesi okulların, ilkokulların, liselerin katılımıyla gerçekleşecek kampanyayı başlatmış bulunmaktayız. Kampanya 30 Nisan 2015 tarihinde sona erecektir. Okullara dağıtılacak atık pil toplama kutularında toplanacak atık piller 30 Nisan 2015 tarihinde teslim alınarak dereceye giren okullar tespit edilecek ve ilk 3’e giren okullara çeşitli hediyeler verilecektir. 

Tüm okullarımızın kampanyaya katılacağını ve yüksek bir başarı elde edeceğimize inanıyorum.  
Bir küçük kalem pilin 4 metrekare toprak kirlettiği ve bu toprağı üretim yapamaz hale getirdiğini bilelim ve doğanın bize muhtaç olmadığını bizim doğaya muhtaç olduğumuzu unutmayalım” diye konuştu.

Öte yandan eski çöplük alanının rekreasyon ile yeşil alana dönüştürüleceğini de belirten Başkan Eroğlu, Tokat'ın katı atık, tıbbi atık, atık su ve atık yağ tesisleri ile Türkiye'de geri dönüşüm ve temizlik konusunda sayılı şehirler arasında olduğunu da sözlerine ekledi.

Haber Fotoğrafları

Fotoğrafları İndir Videoyu İndir