Android Market (Google Play Store) veya Apple Store'dan uygulamamızı indirebilirsiniz.

ENGELLİLERDEN BAŞKAN'A YOĞUN İLGİ

Yükleniyor... Sayfanın yüklenmesi bağlantı hızınıza göre değişecektir.

 

ENGELLİLERDEN BAŞKAN'A YOĞUN İLGİ

Haberler


3 Aralık Dünya engelliler Günü münasebetiyle bugün Tokat'ta düzenlenen birçok etkinliğe katılan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, engelli ve engelli yakınlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı.


3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında ilk olarak Başkan Eroğlu, Sakatlar Derneği Tokat Şube Başkanı Ali Aras ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Tokat’taki engellilerin sorunlarını bildiklerini söyleyen Başkan Eroğlu, “Bu sorunların aynı zamanda ailelerinin, çevrelerinin de sorunları olduğunu biliyoruz. Sosyal Belediyecilik açısından bütün bu sorunları ortadan kaldırmak, Tokat’ımızı herkes için daha ferah ve yaşanabilir bir kimliğe büründürmek için daha birçok projemiz var” diye konuştu.

Başkan Eroğlu ayrıca engelliler günü dolayısı Mehmet Akif Ersoy Görme Engeliler Okulu’nda düzenlenen programa da katıldı. Müzik eşliğinde eğlenen engellilere Vali Cevdet Can ile Başkan Eroğlu da alkışlayarak eşlik etti. Programda konuşma yapan Vali Can, Tokat’ın engelli dostu bir şehir olduğunu söyledi.  

Konuşmaların ardından engelli öğrenciler sahneye davet edilerek tablet bilgisayarları dağıtıldı. Törenin başından sonuna kadar heyecan yaşayan zihinsel engelli Fırat Polat’ın sevinci ise görülmeye değerdi. Tablet bilgisayarını Vali Can’ın eşi Naime Can’ın elinden alan Polat sevincini Vali Can ve Başkan Eroğlu ile paylaştı. Engelli ve engelli yakınlarının yoğun ilgisine kayıtsız kalmayan Başkan Eroğlu, tek tek ilgilenerek hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra okul yemekhanesinde engellilerle birlikte öğle yemeği yiyen Başkan Eroğlu, 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda düzenlenen programa geçti. 

Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Başkan Eroğlu, bu gibi önemli gün ve haftalarda gündeme gelen engellilerin sorunlarının, yılın bütününe yayılması gerektiğini söyledi. Özellikle son 10 yılda engellilere yönelik çalışmaların arttığını belirten Başkan Eroğlu, “Özellikle son on yıldır daha dinamik, üretken, çalışkan bir nüfusa sahip olan ülkemizin bir başka gerçeği de, nüfusumuzun büyük bir kesimini oluşturan engelli vatandaşlarımız olarak karşımızda net bir şekilde duruyor. 

Yakın zamana kadar, engelli vatandaşlarımızın sorunları ihmal edilmiş, görmezden gelinmiş, haklarının korunmasına dönük ciddi adımlar atılamamıştır. Halbuki toplumsal yaşamda onurlu bir birey olarak yer almak herkes gibi engelli vatandaşlarımızın da en temel hakkıdır.  

Devletimiz de özellikle son yıllarda bu anlayışla üzerine önemli sorumluluklar aldı.  Ülkemizin sosyal hizmet alanındaki eksikliklerini gidermek, engellilerimizin çağdaş ülkelerdeki gibi sosyal hizmet ve güvenceye kavuşması, sosyal devlet ilkesini en üst düzeyde işletebilmek için bütün devlet kurumları, sivil ve siyasi kademelerle el biriliği içerisinde var gücümüzle çalıştık.

Engellilerimizin günlük yaşama katılabilmeleri, toplumla bütünleşebilmeleri, fırsat eşitliğine sahip olarak toplum için katma değer üretecek bir konuma gelmeleri için devletimiz tüm imkanlarımızı seferber etti.   2005 yılında Cumhuriyet tarihimizde ilk defa, engellilik alanında yaşanan sorunlara kapsamlı ve çağdaş çözümler içeren, 5378 sayılı Özürlüler Kanununu çıkarılarak, toplumsal alandaki duyarlılığın artması için söz konusu kanunun çıktığı 2005 yılını Özürlüler Yılı ilan edildi. 

Başlayan bu farklı sosyal sorumluluk kampanyaları ile engelli kardeşlerimize dönük eğitim altyapısının ve kalitesinin zenginleşmesi ve artmasını sağlandı.   Engellilerimizin iş hayatında daha etkin şekilde yer alabilmeleri için özürlü istihdamını teşvik edici, hatta zorlayıcı düzenlemeler de yapıldı.   Bizler de yerel yöneticiler olarak devletimizin dezavantajlı gruplara yönelik belirlediği politikaları titizlikle takip ediyor, bazen de lokal olarak geliştiriyor veya düzenleyerek uyguluyoruz. 

Biz ilk olarak farkındalığı oluşturmak için GOP Bulvarı kaldırımlarımızda engelli yürüyüş bandını tamamladık. Belirli periyotlarda ilgili oluşumların etkinlik ve faaliyetlerine iştirakçi veya paydaş olarak katıldık. Engelli vatandaşlarımıza gerek engelli aracı ve tekerlekli sandalye gibi önemli gereksinimler hususunda, gerekse diğer yardımları ciddiyetle yaptık ve yapmayı sürdürüyoruz.   Şehrimizdeki engelli kardeşlerimizin sorunlarını biliyoruz. Bu sorunların aynı zamanda ailelerinin, çevrelerinin de sorunları olduğunu biliyoruz. Sosyal Belediyecilik açısından bütün bu sorunları ortadan kaldırmak, Tokat’ımızı herkes için daha ferah ve yaşanabilir bir kimliğe büründürmek için daha birçok projemiz var. 

Engelli ve yakınları için güvenli yaşam alanları sağlayarak, onların farklılıklarına uygun sosyal ortamlar hazırlamayı hedefliyoruz. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bunu düşünerek çalışmalarımızı planladık.   İnşallah hep birlikte engelleri kaldırıp, huzur ve muhabbet içerisinde yaşayabileceğimiz bir şehir inşa edeceğiz. 

Bizim hizmet politikalarımızın temelinde ‘önce insan’ ilkesi vardır ve feda edilecek bir tek ferdimiz bile yoktur.   Biz, Tokat Belediyesi olarak tek tek bütün hemşehrilerimizi kucaklamaya, kazanmaya; bu alanda şehrimizi çağdaş ve yaşanılabilir bir düzeye getirene kadar gayret göstermeye devam edeceğiz.

Yalnız, unutmamak gerekir ki, özürlülük alanındaki sorunlar engellilerimiz kadar toplumun tümünü ilgilendirmektedir. Dolayısıyla bu alandaki sorunların çözümü için devletimizin imkan ve kaynaklarının yanında, milletimizin tümünün elbirliği, işbirliği ve katılımı da gerekmektedir. Bu bir bilinç, farkındalık ve hoşgörü meselesidir.

Dünya Engelliler Günü vesilesiyle bütün hemşehrilerimizi, bu alanda daha sorumlu davranmaya, daha yüksek bir hassasiyet göstermeye ve özürlülük sorununun çözümüne katkıda bulunmaya çağırıyorum.

Unutmayın ki zihnimizdeki engelleri kaldırmadıkça, hiçbir yasa, uygulama, faaliyet engelli kardeşlerimizin yaşadıkları zorlukları gideremez. Bu bilinci yakalamamız gerektiğinin tekrar altını çiziyorum.

Bu düşüncelerle Dünya Engelliler Günü’nün engelli hemşehrilerimiz ve tüm dünyadaki engelliler için hayırlara vesile olmasını diliyor; hepinizi sevgiyle selamlıyorum” diye konuştu.

Başkan Eroğlu, program sonunda engellilerin yürürken çektikleri zorluklara dikkat çekmek için hazırlanan engelli yürüyüş parkurunda gözlerini kapatarak ilerlemeyi denedi. Bütün insanların birer engelli adayı olduğunu söyleyen Başkan Eroğlu, sosyal yaşamın içerisinde engellileri de dikkate alarak açlışmaların yapılması, vatandaşların da bu bilinçle hareket etmesi gerektiğini vurguladı.


Haber Fotoğrafları


Fotoğrafları İndir Videoyu İndir