Android Market (Google Play Store) veya Apple Store'dan uygulamamızı indirebilirsiniz.

SOKAK KEDİLERİ ‘EVLERİNE’ KAVUŞTU

Yükleniyor... Sayfanın yüklenmesi bağlantı hızınıza göre değişecektir.

 

SOKAK KEDİLERİ ‘EVLERİNE’ KAVUŞTU

Haberler


Tokat Belediyesi, şehrin tüm mahallelerine kurulacak olan “Kedi Evleri” ile sokak kedilerini koruma altına aldı. Kedilerin bütün ihtiyaçlarının belediye tarafından karşılanacağını belirten Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, kış gelmeden bütün sokak hayvanları için gereken barınma ve yiyecek temininin tamamlanacağını söyledi.

Yalıtımı yapılmış ahşap kedi evleri sayesinde kedilerin hem soğuktan ve yağıştan korunacağını, hem de sürekli bırakılacak mamalar ile yiyecek ihtiyaçlarının karşılanmış olacağını belirten Başkan Eroğlu, “Bugün biraz soğuk ve yağmurlu bir havada Yeşilırmak Adnan Menderes parkımızdayız. Şuan hepimiz üşüyoruz ve eminim ki hayvanlarımızda şuanda üşüyorlardır. İşte bizler bu sıkıntıları gidermek için hayvan barınağımızı çok düzgün hale getireceğiz, hayvanlarımızın her türlü problemlerini daha iyi korunmalarını, doğada daha sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlayacağız demiştik. Barınağımızdaki iyileştirmelerin ardından şimdide kedi evini yapmış durumdayız. Şuanda 11 adet kedi evi yaptık, bunu şehrimizin muhtelif yerlerinde kedilerimizin barınacağı, kedilerimizin içerisinde rahatlıkla yaşayabilecekleri bir hale büründürdük.

 
Kısa bir zaman içerisinde 42 mahallemizin her birine en az bir tane kedi evi daha yapmayı düşünüyoruz. Dostlarımızla beraber tespit edeceğimiz yerlere bunları koyup kedilerimizin daha iyi barınmasını sağlayacağız. Şunu da belirtmek istiyorum; Doğada bizler insanlar olarak hayvanlarla beraber yaşıyoruz. Onların sağlıklı emniyetli ve huzurla yaşama hakları var.  Bizler yerel yönetimler olarak hem onların sağlıklı yaşamaları anlamında hem çevreye daha duyarlı olma anlamında, hem de insanlarımızı da bu konuda teşvik etmek için gayret gösteriyoruz. Bu iş için Tokat’ımızda çok fazla gönüllü insanlar var, ben kendilerini tebrik ediyorum. Bizim hiç aklımıza gelmeyen hususları ya da varsa eksikliklerimizi belirttiler, inşallah bu eksikliklerimizi tamamlayıp belediye olarak hayvan haklarını koruyan, hayvanları kucaklayan, şehrindeki hayvanlara en iyi kucak açan belediye olmak için kendimize bir hedef koyduk, bunun sözünü de buradan bir kez daha verelim” dedi.

Sokak hayvanlarının sağlıklı ve güvenli bir ortamda yaşam sürmeleri için çalışmalarının devam edeceğini vurgulayan Başkan Eroğlu, “Hayvan barınağımızı son birkaç ay içerisinde düzgün hale getirdik. Koymuş olduğumuz kurallarla ve bir takım eksiklikleri giderip insanların gıpta ettiği, insanların yaşadığı gibi konforlu sıcak huzurlu bir hayvan barınağını da bizler şehrimize kazandırmış olacağız. Desteklerinden dolayı bizleri ziyaret eden Haytap Türkiye Örgütlenme Sorumlusu Timur Ugan’a da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Haytap Türkiye Örgütlenme Sorumlusu Timur Ugan ise, “Bizler sevgi elçisiyiz. Bütün Anadolu’yu geziyoruz ve kendi deneyimlerimizi aktarıyoruz. Özellikle sokak hayvanları çok mağdur durumdalar. Gerek dinimizin emrettiği gerek kültürümüzün geleneklerimizin belirttiği koşullarda onların mağdur olmaması için elimizinden geleni yapıyoruz. Bizlerle çalışanlar deneyimlerimizden faydalananlar bu işin basit çözümlerle gerek yiyecek ve gerek bu tip barınaklar yaparak, gerek rehabilitasyon ve tedavi merkezleri kurarak, çok ucuz maliyetlerde ve kısa sürede verim alınabilecek şekilde çalışmalar yapıyorlar. Bu tip bir girşim Tokat için güzel bir adım, çevre il ve ilçelere örnek olabilecek bir adım attığı için Eyüp Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bunun devamı da gelecektir. Tokat barınağıyla ilgili sıkıntılar çözüldü. Hayvanlar için yağmur ve soğuktan koruyan bahçeye gölgelikler yapılmış ve diğer ufak tefek eksikliklerde giderilecektir. Gönüllü arkadaşlarımız rahatça bakım evlerine girip çıkabiliyorlar. Bir de kısırlaştırmaların devamını rica ediyoruz. Kısırlaştırılan hayvanlarla insanlarımızın çocuklarımızın daha sağlıklı biçimde kaynaşması sağlanacaktır. Yaptığımız hizmet hem halk sağlığına hizmettir, hem de hayvanlarımızın mutluluğuna hizmettir. Ben gönülden teşekkür ediyorum. Bütün iç Anadolu’da başkanlarımız önemli atılımlar içindeler. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçmişten itibaren bu konuda büyük çalışmaları var. Bizleri kabul eden sayın Cumhurbaşkanımızın sürekli tekrarladığı bir söz var; “Son ağaç kesildiğinde, son dere kuruduğunda, son havyan öldürüldüğünde paranın yenmeyen bir şey  olduğunu anlayacağız diyor” işte bu ilke ve temelle tekrar çok teşekkür ediyorum. Belediye Başkanımıza ve  çalışma arkadaşlarına tekrar teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Haytap Tokat Temsilcisi Gizem Kaya ve Cumhuriyet Üniversitesi Hayvan Hakları Savunucusu Gamze Toptaş da, Başkan Eroğlu’na sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarından ötürü teşekkür ettiler.

Haber Fotoğrafları

Fotoğrafları İndir Videoyu İndir