Android Market (Google Play Store) veya Apple Store'dan uygulamamızı indirebilirsiniz.

VE “AKILLI KAVŞAK” UYGULAMASI BAŞLADI

Yükleniyor... Sayfanın yüklenmesi bağlantı hızınıza göre değişecektir.

 

VE “AKILLI KAVŞAK” UYGULAMASI BAŞLADI

Haberler


Trafik sorununun azaltılmasına yönelik uzman isimlerle aylardır devam eden istişareler sonrası hazırlıkları yapılan “Akıllı Kavşak Sistemi” uygulamasına Niksar Yolu Kavşağında başlandı. Çalışmaları denetleyen Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, trafik sorununu kalıcı bir şekilde azaltmak için birçok projeyi devreye sokacaklarını söyledi.

Aylardır alanında uzman kişilerle yapılan incelemeler ve sayımlar sonrası Akıllı Kavşak Sistemi uygulamasına geçildi. Çalışmaları denetleyen Başkan Eroğlu, “Bu sisteminin amacı, trafik sayımları sonucunda trafiğin en yoğun olduğu yollardaki kavşaklarda  biriken araçların kırmızı ışıkta bekleme sürelerini azaltmak için, daha az yoğun olan ya da boş olan geçişlere kırmızı ışık süresini daha uzun ayarlayarak, araç sayısının fazla olduğu yolda ise yeşil ışık sürelerini arttırmak suretiyle trafik akışını iyileştirmek. Kavşaklara yerleştirilen kameralar o an otomatik sayımlar yapıyor ve aracın daha fazla olduğu yola geçiş üstünlüğünü otomatik olarak kendisi belirliyor. Böylece araç sayısının fazla olduğu geçişlerde gereksiz beklemelerin önüne geçilmiş olacak. Gereksiz beklemelerin azalması ile trafik akışı hızlanacağı gibi araçların yakıt tüketimleri azalacak ve çevreye salınan hava kirleticileri oranı da düşeceğini düşünüyoruz” dedi.

Trafikte akıcılığı sağlamak için tek yön uygulamaları da yapılacağını belirten Başkan Eroğlu, “Sistem ile, şehir merkezi trafiğinde oluşacak, spor aktivitesi, mitingler, resmi bayram kutlamaları ve benzeri sebepler için kapatılacak olan yollar sistem tarafından algılanabilecek ve bu sayede alternatif geçiş yollarında yeşil-kırmızı ışık sebebiyle oluşacak gereksiz beklemelerin de önüne geçilecek.  Bunun yanında Behzat Bulvarı ve GOP Bulvarı arasında ulaşım bölgeleri oluşturacağız. Bağlantı yollarında tek yön uygulamasına geçecek ve kavşak sistemi ile bir bütün olarak genel trafikte bir akışkanlık sağlamış olacağız. Araç yoğunluğu olsa da tıkanmaları önleyerek sürekli trafik seyri sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

Başkan Eroğlu ayrıca, Behzat Bulvarı Rekreasyonu kapsamında yapılan altyapı ve asfalt çalışmaları da tamamlandığında, trafik sorununda ekstra bir azalma daha yaşanacağını vurgularken, bu yönde alternatif çözümler üzerine proje belirleme faaliyetlerine devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

Haber Fotoğrafları

Fotoğrafları İndir