Android Market (Google Play Store) veya Apple Store'dan uygulamamızı indirebilirsiniz.

TÜRKİYE ENDURO ŞAMPİYONASI TOKAT'TA YAPILDI

Yükleniyor... Sayfanın yüklenmesi bağlantı hızınıza göre değişecektir.

 

TÜRKİYE ENDURO ŞAMPİYONASI TOKAT'TA YAPILDI

Haberler


Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu; Enduro Şampiyonası sonrası yaptığı açıklamada; Türkiyenin En Güzel Enduro Pisti'nin Tokat'ta olduğunu belirterek, bu pistte Dünya Enduro Şampiyonaları yapılabilir dedi.

Türkiye Enduro Şampiyonası 5. Ayak yarışı Tokat Topçam Yaylası'nda 78 Endurocunun katılımı ile yapıldı. Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından düzenlenen Tokat Belediyesi, Tokat İl Özel İdaresi, Tokat Doğa ve Ekstrem Sporları Kulübü'nün (TODEX) destekleri ile Topçam Yaylası'nda oluşturulan ekstrem etabında yarışçılar hünerlerini sergiledi. Toplam uzunluğu 58,8 km’den oluşan yarışta, ekstrem test etabından sonra, insan-doğa mücadelesinin en görkemli örneklerinin sergilendiği 5,5 km’lik zorlu bir parkurda yarışlar yapıldı. Yağmur nedeni ile çamurla kaplanan pistte yarışçılar zor anlar yaşarken, spor tutkunları görsel şova dönen yarışları ilgi ile izledi. 3'ü bayan 78 endurocunun katıldığı yarışmada erkekler kategorisinden en iyi dereceyi yapan Sinan Memnun birinci olurken, bayanlarda ise birinciliği Şule Öztürk aldı. Yarışmada dereceye girenlere kupa ve para ödüllerini Tokat Valisi Cevdet Can, Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Erkan Alacakurt ile daire müdürleri takdim etti. Bu arada yağmur sonrasında açan güneşle birlikte pist üzerinde oluşan gökkuşağı yarışlara renk kattı.

Yağmur ve çamura rağmen Tokatlılar'ın 7’den 70’e yoğun ilgi gösterdiği yarışlarda heyecan dolu anlar yaşandı. Yarışçılar yağmur nedeni ile balçığa dönen pistte zor anlar yaşarken, bazı engelleri geçmekte zorlandı. Yaklaşık 2 metre yükseklikten motosikletleri ile düşen sporcular kazaları yara almadan atlattı. İki kadın sporcu da yarışlara renk katarken, performansları ile izleyenlerden alkış aldı. Bazı etapları geçmekte zorlanan kadın yarışçılara görevliler yardım etti. Yarışçılar 32 engelin bulunduğu ekstrem test etabından sonra 15 kilometrelik orman etabında hünerlerini sergiledi.

Türkiye Motosiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Nedim Akülke, 1,6 kilometre uzunluğunda üç turdan oluşan ekstrem test etabından sonra; insan - doğa mücadelesinin en görkemli örneklerinin sergilendiği 5,5 kilometrelik zorlu bir parkurda yarışın devam ettiğini söyledi. Yağmurlu havaya rağmen yarışları izlemeye beklediklerinin üzerinde seyircinin geldiğini ifade eden Akülke, "Topçam Yaylası'nda oluşturulan ekstrem test etabı, enduroseverlere unutulmaz anlar yaşatıyor. Yarışçılar üstün performanslarıyla beşinci ayak yarışına renk kattı. Vatandaşların da yoğun ilgisinden memnunuz" diye konuştu.
7’sinden 70’ine yarışları izlemeye gelen vatandaşlar pist çevresinde yoğunluk oluşturdu. Cep telefonları ile yarışları görüntüleyen vatandaşlar ayrı bir heyecan yaşadı.

Tokat Valisi Cevdet Can, Türkiye’nin en güzel enduro pistlerinden birini Tokat’a kazandırdıklarını kaydetti. Tokat’ta motor sporlarının artarak devam edeceğine inandıklarını ifade eden Vali Can, “Tokat’ın geleceği daha güzel olacak. Hep iyinin mükemmelin peşindeyiz. Çıtamızı yüksek tutuyoruz. Daha da yükselteceğiz” dedi. 

Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu ise, kısa sürede enduro yarışçılarına güzel bir pist kazandırdıklarını ifade ederek, “Türkiye’nin en güzel enduro pistinin Tokat’ta olduğunu söylüyorlar. Bu da bizleri ziyadesi ile mutlu ediyor. İnşallah bu yarışlar sadece bu yıla mahsus olmayacak her yıl yapılacak. Tokatlıların yoğun ilgisinden dolayı mutlu olduk” diye konuştu.

Haber Fotoğrafları

Fotoğrafları İndir Videoyu İndir