Android Market (Google Play Store) veya Apple Store'dan uygulamamızı indirebilirsiniz.

Atıksu Arıtma Tesisi'nden Yayılan Koku Hakkında Duyuru

Yükleniyor... Sayfanın yüklenmesi bağlantı hızınıza göre değişecektir.

 

Atıksu Arıtma Tesisi'nden Yayılan Koku Hakkında Duyuru

Duyurular


Belediyemize yapılan Atıksu Arıtma Tesisinden kaynaklanan koku ile ilgili şikayetlerin artması üzerine bu açıklama notu, kamuoyu ile paylaşılmak üzere hazırlanmıştır.

Bilindiği üzere Tokat Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü Atıksu Arıtma Tesisi 5 Haziran 2010 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız RECEP TAYYİP ERDOĞAN’ın telekonferans yöntemiyle açılması ile hizmete girmiş bulunmaktadır. Tesisimiz açılışından itibaren çevre mevzuatına uygun olarak arıtma faaliyetini yerine getirmiştir ve sürdürmeye devam edecektir.

Atıksu Arıtma Tesisi ileri biyolojik bir arıtma prosesi kullanmaktadır. Gelen atıksular önce fiziksel olarak içerisindeki katı atıklardan ve kumdan ayrıştırılmakta devamında mikroorganizmalar tarafından biyolojik faaliyet sonucu organik kirlilikler giderilmektedir. Tesisimize ulaşan atıksu içerisindeki endüstriyel ve kimyasal özellikli atıksular mikroorganizma faaliyetlerini engelleyerek arıtmanın verimini düşürmekte ve düşük kalite çıkış suyu sonuçları oluşturmaktadır.

Diğer taraftan atıksu arıtma faaliyeti sonucunda bakiye bir arıtma çamuru oluşmaktadır. Arıtma çamuru gelen atıksu karakterine bağlı olarak fiziksel özelliklerinde farklılıklar oluşturmaktadır. Arıtma çamuru oksijensiz ortamda mikroorganizmalar tarafından reaktörde çürütüldüğünden bu mikroorganizmaların da endüstriyel ve kimyasal özellikli atıksulardan etkilenmesi sonucu çamur verimli bir şekilde stabilizasyonu gerçekleşememektedir. Çamur stabilizasyon seviyesinin düşmesi çamurda kokuya sebep olmaktadır. Arıtma Çamurunun saha içerisinde geçici depolamaya taşınması sırasında havayla teması kokunun rüzgarla taşınmasına ve kokunun saha dışına çıkmasına sebep olmaktadır.

Tokat Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü olarak konu ile ilgili gerekli hassasiyet gözetilerek önleyici ve düzenleyici faaliyetlere başlandığını ve en kısa sürede sonlandıracağı;

Hemşehrilerimize saygıyla duyurulur.