Android Market (Google Play Store) veya Apple Store'dan uygulamamızı indirebilirsiniz.

"KAHVEHANEDEN KIRAATHANEYE"

Yükleniyor... Sayfanın yüklenmesi bağlantı hızınıza göre değişecektir.

 

"KAHVEHANEDEN KIRAATHANEYE"

Haberler


Tokat Belediyesi tarafından başlatılan “Kahvehaneden Kıraathaneye” projesinin tanıtımı projenin ilk uygulama yeri olan Meydanda ki Hasır Çayevinde yapıldı.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu proje kapsamında ilde 4 kahvehanenin kıraathaneye dönüştürüldüğünü belirterek, bu projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını ifade etti. 
Belediyelerin sadece yol yapma, asfalt yapma, alt yapı yapma ya da bina yapma hizmetleri olmadığının altını çizen Eroğlu şöyle konuştu: “Sosyal anlamda da kültürel anlamda da insanların yüreğine dokunan, insanların kültürel ve sosyal anlamda gelişmesine katkı sağlayan, bir takım sosyalleşme anlamında da adımlar atan çalışmalar belediyelerin vazifelerindendir.  
Biliyorsunuz, Kıraat Arapçada okuma anlamına gelir, kıraathanede okuma hane anlamına gelir, özellikle yüzyıllar öncesinden bizim kültürümüze girmiş olan Kıraathanelerimizin bugün özüne uygun, manasına uygun olması anlamında burada kahvehanemizi kıraathaneye çevirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Dört tane daha kıraathanemiz bu anlamda hazırlanmış durumda. Biz temsil anlamında Hasır Çayevinde örneğini başlatıyoruz. Kıraathaneler geçmişe baktığımızda Kanuni Sultan Süleyman döneminden başlayan ve bulunduğu çevrenin veya o merkezin insanlarının oturduğu, kültürel anlamda okumalar yaptığı, ilim ve irfan yuvaları olarak işlev gören mekanlarmış. Yüzyıllar boyu da böyle kullanılmış. Özellikle 20’inci yüzyılın başlarından itibaren kıraathanelerimizin ve kahvehanelerimizin oyunlar oynandığı yer haline geldiğini ve zamanla kıraathane kısmının da yok olduğunu gördük ve gözlemledik.
Şeyhülislamlar çıkarması anlamında, bilim adamları çıkarması anlamında, İlim irfan konusunda şehrimiz birçok zenginliği içerisinde barındırıyor. Biz de şehrimizin tekrar ilim irfan yuvasına dönüştürülebilmesi için, okumanın daha da önemli bir hale gelmesi için Tokat Belediyesi olarak bu çalışmayı başlattık. Kıraathanelerimiz buralarda kitapların okunduğu, bilimsel çalışmaların yapıldığı, kültürel etkinliklerin yapıldığı merkezler haline gelecek. İnşallah bu çalışma ilim, irfan, kültür anlamında şehrimizin daha iyi noktalara vesile olan bir çalışma olur diyorum.”

Vali Cevdet Can ise Tokat’a atandığı günden beri Başkan Eroğlu’nun projelerini takdirle takip ettiğini belirterek, “Belediyemiz sosyal sorumluluk projeleri anlamında oldukça güzel işler yapıyor. Bu proje ise hepsinin temeli aslında. Sosyal sorumluluk projeleri ve çalışmaları açısından Belediye Başkanımız ve ekibini tebrik ediyorum. Bundan 15-20 sene önce Rahmetli Valimiz Sayın Recep Yazıcıoğlu döneminde bu proje başlamış. Belediye Başkanımızın bunu tekrar Tokat’ta yaşatması çok anlamlı ve çok güzel. Başkanımızla görüşürken, bunun sadece kıraathanelerde kalmamasını dile getirdik. Otobüs duraklarında da, okul bahçelerinde de, parklarımızda da, cami avlularında da kitaplıklar olsun dedik. İnsanlar otururken, namazı beklerken kitap karıştırsın dedik. Bir işin farkındalığını ortaya çıkardıktan sonra insanların buraya ulaşmasını sağlamak lazım. Bir işin asli fonksiyonunu ortaya çıkarmak o işin güzelliğini artırır.  

Cumhuriyetin temeli kültürdür diyoruz. Kendi kültürümüzü muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağız diyoruz. Bunu da okumakla sağlayacağız. Aslında kitap temin etme konusunda hepimizin gelir seviyesi yükseldi. Ama buna karşılık kitap okuma oranlarımız düştü. Bu oranın düşmesinin sebebi de kitapları kendimizden uzaklara koymamız. Şöyle bir baktığınız zaman hem eliniz hem gözünüz kitaba değecek. Tokat tekkeleriyle, camileriyle Osmanlı’dan beri kültür yuvası olmuş. Bu projelerde emeği geçenleri tebrik ediyorum, inşallah 4 kıraathaneyle kalmaz daha fazla kıraathane olur. Biz de Özel İdare olarak, köylerimizde de uygulayıp, tüm şehrimize yaymayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Haber Fotoğrafları

Fotoğrafları İndir Videoyu İndir