Android Market (Google Play Store) veya Apple Store'dan uygulamamızı indirebilirsiniz.

GELENEKSEL EL SANATLARI VE YAVAŞ MODA GÜNLERİ BAŞLIYOR

Yükleniyor... Sayfanın yüklenmesi bağlantı hızınıza göre değişecektir.

 

GELENEKSEL EL SANATLARI VE YAVAŞ MODA GÜNLERİ BAŞLIYOR

Haberler


Geleneksel El Sanatları Yavaş Moda ve Türkü Bayramı Festivali yarın başlıyor. Gelenekten geleceğe moda aktarılacak Tokat'tan Türkiye'ye güzel bir ses çıkacak.

Tokat'ta yapılacak Geleneksel El Sanatları Yavaş Moda ve Türkü Bayramı Festivalinde Tokat'ın el sanatları ve kültürünün yanı sıra tarihi mekanları tanıtılacak. Şebnem Schaefer ve Günay Musayeva'nın da aralarında bulunduğu mankenlerin katılacağı defilede Tokat'ın yerel desenleriyle hazırlanmış kıyafetler sergilenecek. Yapılan etkinlikle Tokat'ın ciddi sektörlerinden olan yazma sektörünü daha ileriye taşıyıp üretilen elbiselerin markalaştırılması hedefleniyor. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "Gelenekten geleceğe moda, yazma" sloganıyla festivalin hazırlandığını belirterek, "Tokat'tan Türkiye'ye güzel bir ses çıkaracağız." dedi.

Tokat'ta 18-20 Mayıs tarihleri arasında Geleneksel El Sanatları Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramı yapılacak. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarihi Taşhan'da basın mensuplarıyla bir araya gelerek festivalin içeriği ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Festivalle ilgili bilgileri sunmadan önce geçtiğimiz hafta İstanbul'da ikincisi düzenlenen Uluslararası Etnospor festivalinden bahseden Eroğlu, festivalin şehrin tanıtımı için büyük katkı sağladığını ifade ederek, şunları söyledi: "Festivalde çok güzel anılar tarihte yerini aldı. 12 belediye temsil edildi. Bu belediyelerden biri de Tokat Belediye'mizdi. Tokat'la beraber Bursa, Kahramanmaraş, Antalya, Erzurum, Erzincan gibi iller alanda yerini aldı. Şehrimizin tanıtımını yapıldı. Şehrimizin geleneklerini orada sunuldu. Şehrimize dair insanlarda yer bırakacak birçok konuda orada tanıtımlar yapıldı. 500 bine yakın insan 4 gün boyunca o alanı ziyaret etti. Ben de iki gün katıldım. İki gün boyunca şehrimizi tanıttık, gelen insanlara şehrimizi anlattık. Çok da güzel bir etki bıraktığımızı düşünüyorum. En hareketli, heyecanlı, dolu dolu olan çadır da Tokat çadırıydı. 8 ulusal televizyon canlı yayın ve röportaj yaptı. En ilgi çekenlerden biri de Omuz Halayı idi. Orada yaklaşık 30 kazan yaprak sarması dağıttık. 2 bine yakın gözleme yaptık. Tokat'ın yazmasını, bakır işlemelerini ve değişik el sanatlarını orada sergiledik ve nasıl yapıldıklarını gösterdik. Önümüzdeki yıl da orada yerimizi alıp daha da geliştirip Tokat'ın tanıtımına ve turizmine katkı sağlamaya devam etmiş olacağız." Daha sonra Tokat'ta gerçekleştirilecek Geleneksel El Sanatları Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Eroğlu, "Şehir hepimizin şehri. Bu güzel şehrin güzelliklerini ortaya çıkarıp tanıtmak hepimizin görevi. Bu anlamda Tokat'ta güzel bir festivale imza atma düşüncesi bir yıldır konuşuluyordu. O festivali bu hafta 18 Mayıs’tan itibaren başlamak üzere 3 gün boyunca yapacağız. Geleneksel El Sanatları Yavaş Moda ve Türkü Bayramı Festivali ilk kez yapılacak. Daha önce Topçam Festivalimiz vardı. Bu festivalimizi ülkemizin geçirdiği bazı olaylardan dolayı devam ettirememiştik. Adı değiştirilmiş şeklinde aynı çerçevede olan yeni festivalimiz de ileriki yıllarda Tokat'ın tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Festivalimizi Tokat Valiliğimiz, Belediyemiz ve Kültür Turizm İl Müdürlüğümüzle birlikte icra ediyoruz. Birçok sivil inisiyatif, esnafımız, gönüllümüz katkı sağladı. Emeği geçen herkese şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum." şeklinde konuştu.

FESTİVALİN İÇERİĞİNDE NELER OLACAK

Festivalin içeriğiyle ilgili bilgiler aktaran Eroğlu, "Program perşembe günü saat 13.00'de Gazi Osman Paşa Stadyumundan kortej yürüyüşüyle başlayacak. Yürüyüş Sulusokak'ta bitecek ve orada program açılışı yapılacak. Birçok bürokratımızı haberdar ettik ve davet ettik. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Hüseyin Yayman Bey programımıza katılacak. Tokat gravürleri, el sanatları sergisi olacak, kaval dinletisi olacak. Yavaş Moda Günleri ve El Sanatlarıyla ilgili panelimiz olacak. Halk oyunları ve türkü gruplarımızın gösterileri olacak. Akşam bir moda defilesi yapacağız. Sonrasında gençlerimize yönelik bir müzik etkinliği ve daha sonra Yusuf Güney'in katılacağı bir etkinlikle ilk günü bitireceğiz." diye konuştu.

YAVAŞ MODA NE DEMEK?

Eroğlu, yavaş moda ile ilgili bilgiler vererek şunları kaydetti: "Moda hızla değişen bir unsurdur. Bu yıl giydiğiniz bir şey önümüzdeki yıl değişir, yenilenir. Moda ve yavaş biraz tezat gibi gelebilir. Moda hızlı değişir yanındaki yavaş ne anlama geliyor denilebilir. Yavaş Moda literatürde olan bir terim. Değişmeyen bazı desenler, modeller, modalar vardır. Biz de değişmeyen, kalıcı olan eserlerimizi tanıtacağız. Özellikle yazmalarımız desenleri 400 yıldır değişmemiş; yeri gelmiş gömlek olmuş, fular olmuş, yazma olmuş, elbise olmuş ama desen hiç değişmemiş. Tarihimizden bu yana değişmeyen, geleneksel olan desenleri, modaları önümüzdeki yıllara taşıyalım diye yavaş moda etkinliğinde mankenlerimizle birlikte defilesini yapacağız. Cumhuriyet Meydanındaki defileye 15 manken katılacak."

7 BÖLGEDEN TÜRKÜ EKİPLERİ KATILACAK

Festivalin ikinci gününde 19 kutlamalarının da yapılacağını belirten Eroğlu, "İkinci günde Cumhuriyet Meydanından GOP Stadyumuna yürüyüş olacak. Öğleden sonra türkü gruplarımız Cumhuriyet Meydanında türküler söyleyecek. Türkü festivalinde 7 bölgeden katılan türkü ekipleri misafirlerimiz olacak. Türkü ekiplerine halk oyunları ekiplerimiz eşlik edecek. Edirne, Manisa, Kırşehir, Ankara, Erzurum, Trabzon ve Silifke'den türkü ekipleri halk oyunları ekipleriyle birlikte kendi yörelerine ait oyunları türküleri anlatacaklar. Tokat'ımızla birlikte toplam 8 yöreye ait gösteriler sunulmuş olacak. Daha sonra saat 17.00'de Pazar Kervansaray'da etkinliğin basın lansmanını yapacağız. Daha sonra Ballıca Mağarasında ikinci defilemizi icra edeceğiz." diye konuştu.

SEVDA GÜL KONSERİ

Cumartesi günü etkinliklerin saat 13.00'de başlayacağını söyleyen Eroğlu, "Halk oyunları ve türkü gruplarının konserleri, Tokat Güzel Sanatlar Lisesinin türkü gösterileri, ödül töreni olacak ve akşam da Tokatlı hemşerimiz olan güzel sesiyle her yerde kendinden söz ettiren Sevda Gül konser verecek ve programımız sonlanacak." dedi.

70 STANT KURULACAK

Eroğlu, etkinliklerde toplam 70 stant kurulacağını aktararak, şöyle devam etti: "Bu 70 standın yaklaşık 50 tanesi Tokatlı esnaflarımız, sanatkarlarımızdan oluşacak ve her ilçeden de bir stant kurulacak. 20'ye yakın da dışarıdan gelen misafirlerimizin el sanatları standı olacak. Yapılacak iki panelden bit tanesi el sanatlarıyla ilgili diğeri ise türkü paneli olacak. Yazma, Tokat Gravürleri, Tokat Kapı Tokmakları başlıklı 3 fotoğraf sergisi olacak. Bu festival vesilesiyle el sanatlarımızı daha ortaya çıkaracağız. Tokat'ımızın kültürünü ortaya çıkarmış olacağız. Tokat'ımızın tarihi mekanlarını daha iyi tanıtmış olacağız. Tokat'tan Türkiye'ye güzel bir ses çıkarmış olacağız." Eroğlu, festival boyunca 300'e yakın misafirin Tokat’ta ağırlanacağını da sözlerine ekledi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Adem Çakır da festivalle ilgili şu bilgileri aktardı: "Tokat Valiliğince Türkiye çapında desinatörler arasında bir yarışma yapılmış. Yaklaşık 100 civarında yarışmacı katılmış. Bu yarışmada 36 elbise seçilmiş. Bu elbiseler dikildi ve hazırlandı. Bu elbiselerin özelliği Tokat yerel çizgilerini taşıması, yazma motiflerini taşıması. Şebnem Schaefer ve Günay Musayeva'nın da aralarında bulunduğu mankenlerimiz Cumhuriyet Meydanındaki bu defilede bu elbiseleri taşıyacak. Yerel yazma motiflerinin olduğu bu elbiselerin yapılması ilimizdeki en ciddi sektörlerden olan yazma sektörünü daha ileriye taşımayı öngörmeye çalıştık. Ustalarımız el emeği göz nuru olan bu elbiseleri ya da diğer giyim kuşam araçlarını daha değerli kılmayı amaçlıyoruz. Burada 15 liraya satılan elbise İstanbul'da 150-200 liraya satılabiliyorsa bizim elbiselerimiz neden öyle satılmasın ve marka değeri haline getirilmesin. Biz bunun çabası içerisinde olacağız."

Haber Fotoğrafları